OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tahle kapela mi byla doporučena sympatickým párem metalových fandů v Rock Café... A poněvadž člověk jako já (stále) věří krásným dívčím očím, při nejbližší možné příležitosti jsem si zaopatřil poslední počin tohoto německého seskupení. A tu ve mně hrklo. Speedovým kapelám u neznámých labelů nedůvěřuji, navíc, když disponují tak šíleně kýčovitými obaly jako „Dragonchaser“. Nu což, nejdříve vyslechni a pak rozsuď, pravil jsem si rozvážně a s všelijakými pocity počal zkoumat, zda jsem peníze nevhodil do chřtánu Pražských vodovodů a kanalizací. Teď jsem již kliden jako kra. AT VANCE mě okamžitě přesvědčili, že patří na speed metalový Olymp a vedle všech těch hřímajících bohů se nemusí cítit méněcenní. Obrovský podíl na kvalitě a vyzrálosti materiálu má instrumentální potenciál této pětice. Už od úvodní kytarové fugy, která po malsteemovsku uvozuje titulní nářez se dává na vědomí, že sehranost AT VANCE je náramná. Dokonce tak náramná, že si chlapci mohou dovolit vyseknou čistě kytarovou interpretaci Beethovenovy Páté a nezačervenat se. Kytarové riffy místo smyčců, o dunivost se stará decentní podklad bicí a basy. Kdo nevěří, že metal má blízko ke klasice, ať poslouchá pozorně. Pevně věřím, že Beethoven by v našich časech komponoval speed metal. Když jsme u těch coverů, pak upoutá ještě kousek s názvem „Winner Takes It All“, což samozřejmě není nic jiného, než předělávka hitu švédských popoušů ABBA. Jakkoli originál nemusím, s kytarami a fantastickým zpěvem Olivera Hartmanna to má říz. On vůbec Oliver dokáže spasit i některé trochu příliš dřevité a omšelé speed metalové fláky. Kupříkladu „Ages Of Glory“ je klasickým konceptem „rychlý jódlovací riff nese skladbu a zároveň našeptává refrén“ a nebýt skvělého výkonu zpěváka, jednalo by se o tuctovou speedovou veselici
AT VANCE ovšem netlačí svůj škuner násilně vpřed a několikrát překvapí kvalitní pomalou a velmi temně zabarvenou kompozicí. První se zove dosti neoriginálně „Heaven Can Wait“, ale s původním hymnem GAMMA RAY nemá nic společného. Sestává se z přeskrásného vybrnkávání, mručících sborů, a nádherně vestavěné vokální linky. „My Bleeding Heart“ zase bolestivě krvácí v táhlých klávesových plochách, naříkavých sborech a Oliver prokazuje značný herecký talent. Zní to za vlasy přitaženě, ale v téhle bolestné pozici mi připomíná Dannyho Cavanagha z Anathemy... Krásná záležitost. Ovšem příznivcům rychlosti kopřivka naskakovat nemusí. Klasikou načichlé bleskové riffózy prostupují celé album a chytlavých refrénů je schystáno dostatek. Nelze tvrdit, že AT VANCE přinášejí cokoli originálního, ale zejména výtečný zpěv a kytarová sekce Lenk / Rainald nenechají vydechnout.
Ačkoli se tahle sebranka toulá po scéně již nějaký ten pátek, leckomu možná nespravedlivě unikla. Pokud ano, tak vězte, že AT VANCE přestavují pro fanoušky speedu naprostou povinnost. Nevyvazují se úplně z Darkmoorovy kategorie PK (příjemné kopírky), nicméně druhou ligu přerůstají o sto hlav...
Ačkoli se tahle sebranka toulá po scéně již nějaký ten pátek, leckomu možná nespravedlivě unikla. Pokud ano, tak vězte, že AT VANCE přestavují pro fanoušky speedu naprostou povinnost. Nevyvazují se úplně z Darkmoorovy kategorie PK (příjemné kopírky), nicméně druhou ligu přerůstají o sto hlav...
8 / 10
Oliver Hartmann
- zpěv
Olaf Lenk
- kytara
König Rainald
- kytara
Jürgen Lucas
- bicí
Jochen Shnur
- basa
1. Dragonchaser
2. Ages of Glory
3. Crucified
4. Beethoven 5th Symphony
5. Heaven Can Wait
6. The Winner Takes It All
7. My Bleeding Heart
8. Two Kings
9. Too Late
10. Ases Death
Chained (2005)
Evil In You (2003)
Only Human (2002)
Dragonchaser (2001)
Heart of Steel (2000)
No Escape (1999)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Shark Records
Stopáž: 51:57
Produkce: Olaf Lenk Studio: Guitarland
-bez slovního hodnocení-
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.